Rodzicielstwo to szereg wyzwań i wątpliwości. Jedno z głównych pytań w przypadku posiadania kilkumiesięcznego maluszka dotyczy tego, jak wprowadzać jedzenie niemowlakowi. Każde małe dziecko od pierwszych chwil po przyjściu na świat żywi się bowiem mlekiem.
Najlepiej oczywiście, gdy pochodzi ono z piersi matki, ale gdy z jakiegoś powodu nie jest to możliwe z powodzeniem sprawdzają się mieszanki modyfikowane. Mleko jest wówczas formą zarówno jedzenia, jak i picia, i wedle wszelkich zaleceń powinno tak pozostać do czasu, aż dziecko ukończy pół roku.

Sześciomiesięczny maluch jest już na tyle duży, że jego organizm ma dodatkowe potrzeby. Wcześniej wszystkie niezbędne składniki (jak np. witaminy) i dawkę energii zapewniało mu mleko, jednak u półrocznego bobasa jest ono niewystarczające i jego dietę trzeba rozszerzyć o inne produkty. Ponadto dziecko staje się coraz starsze, rozumie i widzi coraz więcej rzeczy, jego zainteresowanie otoczeniem rośnie z dnia na dzień, szybciej odbiera bodźce zapachowe i smakowe, dlatego jest ciekawe nowych produktów.
Widząc je np. w czasie posiłku u rodziców, samo również ma dużą ochotę na ich spróbowanie. Trzeba też mieć na uwadze to, że niemowlę nie może wiecznie odżywiać się pokarmem płynnym – bardzo ważne dla jego rozwoju są także produkty stałe, wymagające gryzienia i przeżuwania.

Wiele mam zastanawia się zatem, jak wprowadzać jedzenie niemowlakowi. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, trzeba jednak bacznie obserwować reakcję organizmu dziecka i kontrolować, czy na któryś z podawanych mu, nowych pokarmów nie reaguje alergicznie. Najważniejszą zasadą, jaką należy kierować się na początku, jest brak pośpiechu – wprowadzanie do jadłospisu kolejnych rzeczy powinno następować stopniowo.

Układ pokarmowy dziecka jest bowiem niezwykle delikatny i niedostosowany jeszcze do nowości, dlatego nie można zbytnio go obciążyć, serwując od razu zbyt dużą ilość produktów. Trzeba także pamiętać o tym, że półroczny maluch mimo wszystko wciąż bardzo potrzebuje jeszcze mleka i to właśnie ono mimo wszystko stanowić ma główny składnik diety. Cała reszta to jedynie uzupełnienie. U dziecka w wieku 8 miesięcy dieta, poza mlekiem powinna zawierać już 2 inne posiłki w ciągu doby – tak wynika z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Warto zatem zachować te proporcje.

niemowlak

Myśląc o tym, jak wprowadzać jedzenie niemowlakowi, trzeba skupić się więc najpierw na jednym składniku. Większość mam rozpoczyna od gotowanych warzyw (zwykle marchewki, ziemniaka lub pietruszki), a potem dodaje owoce. Niektórzy są zdania, że odwrotna kolejność nie jest słuszna z uwagi na fakt, że owoce są słodkie i po nich dziecko nie zechce już kosztować marchewki, jednak nie jest to teoria potwierdzona. Początkowo gotowane produkty są rozdrabniane na papkę lub zupkę i w takiej formie podawane niemowlętom.

Nie można jednak zapominać, że maluch, który ma już 7-8 miesięcy, może z powodzeniem jeść warzywa lub owoce pokrojone na niewielkie elementy, które nadają się do chwytania i wkładania do buzi (trzeba zwrócić uwagę, by nie były na tyle duże, by dziecko mogło się nimi zadławić). Inne produkty, które może jeść niemowlę, to różne typy kasz, mięso,ryż, jaja, nasiona, pieczywo.

Oczywiście posiłki nie powinny na tym etapie zawierać soli, cukru ani jakichkolwiek innych przypraw. Mleko krowie lepiej na początku ominąć, czekając aż dziecko będzie miało co najmniej rok. Dużą ostrożność zaleca się także przy wszelkich produktach pochodzenia mlecznego, jak jogurty czy śmietana. W grę może wchodzić alergia pokarmowa, więc warto zachować czujność.

jak wprowadzać jedzenie

Bardzo ważnym aspektem tego, jak wprowadzać jedzenie niemowlakowi, jest również sam sposób podawania posiłków. Wiele mam stosuje klasyczną metodę karmienia dziecka łyżeczką, jednak zaleca się także na danie maluchowi większej swobody. Warto zatem proponować mu ułożone na talerzyku, pokrojone estetycznie produkty i zachęcać do samodzielnego jedzenia. Można wówczas obserwować, co maluch chętniej wybiera, a po co sięga zdecydowanie rzadziej.

Dziecko ma szansę na spokojne zapoznawanie się z kolejnymi smakami, otwieranie się na nowe doznania kulinarne, a przy okazji uczy się samo jeść, co wkrótce z pewnością zaprocentuje. Niemowlę nabiera w ten sposób wprawy, rozwija koordynację ruchową, małą motorykę, chwytanie. Z każdym kolejnym miesiącem można decydować się na następne produkty, stopniowo zmniejszając ilość mleka w diecie. Jednocześnie wymaga to podawania dziecku większej ilości picia, najlepiej w postaci wody, herbatek owocowych, soków lub kompotów z niewielką ilością cukru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here