Gdy z dzieckiem zaczyna dziać się coś niepokojącego, jego rodzic stara się od razu na to reagować. Nie chce dopuścić do rozwinięcia się czegoś poważniejszego, dlatego stara się eliminować nawet zwykłe i najprostsze objawy – chociażby taki kaszel. Kaszel mokry jest naturalną reakcją ludzkiego organizmu, dzięki której stara się on pozbyć zalegających w nim ciał obcych.

Próbuje je jak najszybciej usunąć, jednakże może być ich tak wiele, że sam proces nie przebiega w sposób w pełni prawidłowy. Kaszel mokry oczywiście sam w sobie nie jest i nigdy nie będzie chorobą – świadczy on po prostu o tym, że doszło do zainfekowania organizmu i teraz jest on bardziej narażony na przeziębienie, anginę lub grypę. A co na mokry kaszel u niemowlaka sprawdzi się najlepiej? Dlaczego ten objaw fizyczny tak często występuje u małych dzieci i co może on oznaczać?

Skąd się bierze mokry kaszel u maluszków?

Małe dzieci, nawet te kilkumiesięczne, dość często muszą zmagać się właśnie z tą odmianą kaszlu. Starają się w ten sposób usuwać zalegającą w ich nozdrzach flegmę bądź otaczający ich gardła śluz. Jeżeli nie zostanie on w ten sposób wyeliminowany z organizmu, zacznie spływać bezpośrednio do gardła bądź samych zatok, wywołując kolejne dolegliwości bólowe i jeszcze bardziej pogarszając stan zdrowia dziecka. Mokry kaszel wbrew pozorom jest dobrym symptomem.

mokry kaszel

Jeżeli dziecko kaszle i rzeczywiście w ten sposób pozbywa się śluzu czy flegmy, oznacza to, że jego organizm usiłuje walczyć z samą chorobą i prawdopodobnie tą wojnę zwycięży. A skąd się bierze mokry kaszel u maluszków? Jest on głównym objawem wszelkiego rodzaju chorób wirusowych. Najpopularniejszą z nich jest zwykłe przeziębienie, któremu towarzyszą także: podwyższona lekko temperatura ciała, ogólne osłabienie i katar. Czasem mokry kaszel alarmuje także o rozwijającej się infekcji dróg oddechowych.

Jeśli istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że jest on objawem zapalenia płuc czy gruźlicy, należy to sprawdzić w gabinecie lekarskim. Do mokrego kaszlu doprowadza także przewlekła choroba płuc, która w ten sposób objawia się w momencie, gdy zaczyna się zaostrzać i nasilać. A jak leczyć taki symptom organizmu? Jak pomóc dziecku, które cały czas kaszle i przez to czuje się coraz gorzej?

Co na mokry kaszel u niemowlaka?

Jeżeli mokry kaszel dopiero się pojawił i trwa nie dłużej niż dwa dni, nie trzeba usiłować się go pozbyć – dzięki niemu być może organizm szybciej poradzi sobie z atakującą go infekcją, a dziecko prędzej dojdzie do zdrowia. Leczenie należy rozpocząć w momencie, gdy kaszel trwa znacznie dłużej, a zaatakował on dziecko, którego wiek nie przekracza trzech miesięcy. Dla najmłodszych niemowlaków nawet taki objaw może być dość niebezpieczny. Nie pozwala im normalnie oddychać, zdecydowanie utrudnia wydychanie powietrza i czasem wywołuje kolejne symptomy, czyli m.in. dość wysoką gorączkę.

Początkowo warto spróbować wykorzystać domowe metody na mokry kaszel. Żaden rodzic nie powinien natomiast sięgać po apteczne preparaty, które małym dzieciom mogą po prostu zaszkodzić, zwłaszcza jeśli są dedykowane przede wszystkim osobom dorosłym. Dziecko nie powinno przyjmować żadnych środków farmakologicznych bez specjalnego zalecenia lekarza. Podając mu nawet najpopularniejszy preparat na kaszel, można mu tylko zaszkodzić, gdyż jego wciąż nierozwinięty organizm nie poradzi sobie ze znajdującymi się w nim substancjami.

mokry kaszel u niemowlaka

Bardzo dobrym sposobem na mokry kaszel będą wykonywane w domu płukanki. Specjalistyczne roztwory składające się z soli morskiej można dostać w każdej aptece i to za niewielką cenę. Najlepiej zawsze mieć je w domowej apteczce bądź szafce z kosmetykami. Już niewielka ilość takiego roztworu wprowadzona bezpośrednio do noska dziecka pozwoli na wypłukanie z niego resztek śluzu, flegmy i innej wydzieliny. W aptekach i sklepach z artykułami dla dzieci dostępne są również specjalne gruszki.

Wprowadza się je do nozdrzy maluszków, aby właśnie usunąć z nich całą wydzielinę. Jako że mokry kaszel może być objawem zwykłego przeziębienia czy innej infekcji wirusowej, narzekające na niego dziecko powinno jak najczęściej odpoczywać.
Można smarować jego klatkę piersiową specjalną maścią rozgrzewającą i podawać mu ciepłe herbatki z dodatkiem miodu i cytryny, a następnie kłaść do łóżeczka i przykrywać ciepłymi kocykami bądź kołderkami, pozwalając organizmowi na samodzielne zwalczenie choroby. Odpoczynek to najlepsze lekarstwo na tego typu objawy. Dziecko w trakcie choroby musi jak najczęściej wypoczywać, aby odzyskać swoje siły.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here