Infekcje intymne zdarzają się powszechnie, mało jest kobiet, które nie spotkałyby się z taką przypadłością. Ciąża niestety sprzyja rozwojowi infekcji. Z reguły nie stanowią one powodów do niepokoju, jednakże w niektórych przypadkach mogą być zagrożeniem dla płodu.

Upławy w ciąży

Nie zawsze wydzielina z pochwy musi być oznaką tego, że dotknęły nas infekcje intymne, zwłaszcza w ciąży upławy są zdarzeniem powszechnym. Nie powinny być one powodem do niepokoju, jednakże w momencie, gdy wydzielina ma zielonkawy lub żółty kolor oraz pachnie nieprzyjemnie, a także, gdy zaczyna nam dokuczać swędzenie i pieczenie, to istnieje zagrożenie, że doszło do bakteryjnego lub grzybiczego zakażenia pochwy.

Skutki nieleczonej infekcji

Jeśli podejrzewany u siebie infekcję, powinnyśmy zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie. Natomiast jeśli zlekceważymy objawy i nie poddamy się leczeniu może dojść do niekiedy tragicznych skutków. Najpoważniejszymi są: poronienia, przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, poród przedwczesny, urodzenie dziecka o niskiej masie urodzeniowej, zapalenie błony śluzowej i mięśnia macicy po porodzie, przedłużone gojenie się, a nawet rozejścia się szwu po nacięciu krocza, nawracające zakażenie dróg moczowych, zapalenie i ropnie narządów miednicy mniejszej.

Przyczyny infekcji w okresie ciąży

Na co dzień w pochwie kobiety bytuje wiele bakterii, sama ich obecność nie powoduje powstania infekcji. Do powstania zakażeń dochodzi, gdy równowaga we florze bakteryjnej pochwy zostaje zachwiana, idealną okazją staje się ciąża. Pod wpływem hormonów ciążowych odczyn pochwy zmienia się, ze środowiska kwaśnego na zasadowy. W pH zasadowym o wiele łatwiej namnażają się bakterie chorobotwórcze. Infekcje intymne spowodowane są także zmianami hormonalnymi w okresie ciąży. Także w okresie ciąży, jak i poza nim należy dbać o odpowiednią higienę, której zaniedbanie jest powszechną przyczyną zakażeń.

Profilaktyka

Aby uniknąć infekcji intymnych zwłaszcza w ciąży należy pamiętać o odpowiedniej higienie, podcierać się od przodu do tyłu, podmywać się mydłem glicerynowym lub płynem intymny o lekko kwaśnym odczynie, nie należy używać myjki ani gąbki oraz unikać noszenia obcisłych ubrań ze sztucznych tkanin. Zaleca się także spożywanie probiotyków. Probiotyki to wyselekcjonowany, szczegółowo określony szczep bakterii pałeczek kwasu mlekowego. Najlepszymi w swoim działaniu są Lactobacillus rhamnosus GR-1 i Lactobacillus reuteri RC-14. Na rynku dostępne są również preparaty, które zawierają właśnie ten szczep bakterii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here