Jak bezpiecznie korzystać z nawilżacza ultradźwiękowego?

0
2164

W sezonie grzewczym wilgotność w domu może spaść nawet do 10%. Aby czuć się komfortowo i zdrowo niezbędne jest utrzymanie poziomu między 30 a 50%. Poziomy niższe niż wskazane mogą prowadzić do bólu gardła i suchej skóry, a przede wszystkim do znacznego obniżenia odporności organizmu do walki z zarazkami. Aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności powietrza, w szczególności w sezonie grzewczym, zaleca się używanie nawilżaczy ultradźwiękowych.

Niestety, jak wiele popularnych urządzeń tego typu, nawilżacze powietrza mogą również negatywnie wpływać na nasze zdrowie, jeśli nie dowiemy się jak bezpiecznie z nich korzystać. Dzieje się tak dlatego, że woda z kranu, a nawet woda butelkowana zawiera minerały – w zasadzie pył kamienny. Nie stanowi problemu, gdy jest zawieszony w wodzie. Kiedy natomiast związki tego rodzaju znajdą się w powietrzu są z powodzeniem wdychane przez nasze płuca, co może być toksyczne. Znakiem rozpoznawczym tego zjawiska jest „biały pył”, który osadza się na meblach.

Zalety nawilżaczy ultradźwiękowych

To najczęściej wybierany typ nawilżaczy, ze względu na cichą pracę oraz szybkie osiąganie podwyższonego poziomu wilgotności. Cząsteczki wody za pomocą ultradźwięków są rozbijane na płytce ultradźwiękowej na drobniutkie kropelki, które my widzimy w formie białej mgiełki. Sterowane są najczęściej elektronicznie lub mechanicznie. Pierwsza możliwość daje znaczną wygodę związaną z kontrolowaniem czasu działania urządzenia, automatyczne włączania i wyłączanie go, a także utrzymanie stałej wilgotności powietrza. Nawilżacze ultradźwiękowe z powodzeniem sprawdzą się w sypialni lub w pokoju dziecka ze względu na cichą i wydajną pracę.

Jak bezpiecznie korzystać z nawilżacza ultradźwiękowego?

Aby dbać jednocześnie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza, a także o zdrowie swoje i domowników ważne jest, aby wiedzieć jak odpowiednio i bezpiecznie używać nawilżaczy ultradźwiękowych. Oto kilka niezbędnych porad:

  • Częste czyszczenie urządzenia za pomocą wody i mydła z wyłączeniem substancji chemicznych,
  • Używanie jedynie wody destylowanej lub po odwróconej osmozie, aby pozbyć się minerałów,
  • Ważne jest, aby podczas użytkowania drzwi do sypialni lub pokoju dziecka były otwarte,
  • Do nawilżacza ultradźwiękowego nie powinno dodawać się olejków eterycznych ani innych substancji zapachowych.

Przegląd wielu badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dekad pokazuje, że utrzymywanie w domach wilgotności względnej na poziomie 40-60% znacząco zmniejsza ilość wirusów grypy utrzymujących się w powietrzu w przestrzeni domowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here