W pierwszym etapie życito najlepiej dopasowany do potrzeb maluszka produkt. Z czasem jednak zapotrzebowanie niemowlęcia na energię i pozostałe składniki pokarmowe wzrasta – to czas, w którym rodzice zaczynają planować rozszerzanie diety swojej pociechy. Kiedy powinno to nastąpić i czy kaszka dla niemowląt powinna znaleźć się w jadłospisie dziecka?

Rozszerzanie diety dziecka w oparciu o zalecenia ekspertów

Rodzice, zwłaszcza ci, którzy rozszerzanie diety malucha mają przed sobą po raz pierwszy, mogą liczyć w tym zakresie na pomoc specjalistów. Sekcja Żywieniowa Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opracowała schemat żywienia niemowląt, który pokazuje, jak prawidłowo zaplanować włączanie nowych produktów do jadłospisu maluszka. Schemat żywienia niemowląt z powodzeniem może stanowić prosty przewodnik pozwalający rodzicom w bezpieczny sposób zapoznać pociechę z nowymi produktami w jej menu. Według zaleceń zgromadzonych w schemacie żywienia niemowląt, rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej, niż od 5 miesiąca życia maluszka. Oczywiście warto mieć tu na względzie fakt, że każde dziecko jest inne. Jeśli niemowlę początkowo wypycha z buzi podawany mu pokarm – co jest naturalną i przejściową reakcją – warto jeszcze chwilę wstrzymać się z włączaniem do jego diety nowych posiłków.

Kaszka dla niemowląt – którą wybrać na początek?

Po zaakceptowaniu przez maluszka pierwszych gotowanych i miksowanych warzyw, a także owoców, przychodzi zwykle czas na produkty zbożowe – w tym kaszki dla dzieci. Wielu młodych rodziców, decydując się na rozszerzanie diety swojej pociechy, może mieć wątpliwości co do tego, jakie produkty zbożowe wybrać na początek. W sklepach dostępne są różnego rodzaju kleiki i kaszki – mleczne, bezmleczne, bezglutenowe, zawierające gluten, a także owocowe. Zwykle rodzice wybierają na początek kleiki, kaszki bezglutenowe, a następnie produkty zawierające gluten. Podobnie jak w przypadku każdego nowego produktu włączanego do jadłospisu dziecka, także w przypadku kaszek należy śledzić reakcje pociechy na nowe składniki w diecie i wybierać tylko te produkty, których oznaczenia wieku odpowiadają etapowi rozwoju, na jakim w danym momencie znajduje się maluszek.

Co kryje w sobie kaszka dla niemowląt?

Zadaniem prawidłowo dobranej kaszki dla niemowląt jest dostarczenie rozwijającemu się organizmowi dodatkowego źródła energii oraz cennych składników mineralnych i witamin. Pozwala na to dobrze skomponowany skład – to właśnie informacje na jego temat powinny zwrócić uwagę rodzica wybierającego tego typu posiłek dla swojej pociechy. Warto sięgać po produkty stworzone w oparciu o receptury przygotowane przez ekspertów – np. kaszki Nestlé. W ich składzie znajdziemy m.in. ważne dla rozwoju maluszka żelazo oraz witaminę C, która wspiera jego przyswajanie, a także aktywne kultury bakterii Bifidobacterium lactis (Bifidus BL), takie jak w mleku.

Kaszka dla niemowląt może więc stanowić istotny element dziecięcego jadłospisu. Uważnie wybrana i włączona do codziennego menu maluszka zgodnie z zaleceniami ekspertów umożliwi zapoznanie pociechy z nową konsystencją oraz uzupełni niemowlęcą dietę o cenne składniki pokarmowe!

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here