Rzadko przejmujemy się kaszlem u osoby dorosłej, ale gdy kilkuletni maluch dostaje napadu kaszlu, łatwo wpaść w panikę. Kaszel u dzieci może być zupełnie niewinny, chociaż bywa pierwszym objawem choroby. Jak ocenić, czy kaszel u dziecka jest groźny i jakie są najlepsze sposoby jego zwalczania?
Aby skutecznie pomóc dziecku, musisz wiedzieć, co jest przyczyną kaszlu. Czasami to tylko reakcja na ostry, „duszący” zapach – kaszel jest przecież mechanizmem obronnym. Wówczas wystarczy napić się wody, kaszel powinien szybko minąć, a wizyta u lekarza nie jest potrzebna.
Kaszel u dzieci – kiedy do pediatry?
Jeśli kaszel nie ustępuje po 2-3 dniach lub towarzyszą mu inne objawy, choćby gorączka, bóle brzucha czy osłabienie, wizyta lekarska zwykle jest nieunikniona, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci, u których łatwo o poważniejszą infekcję. W takich przypadkach zwalczanie kaszlu może okazać się trudniejsze. U dzieci nie zawsze przynosi on oczekiwaną ulgę, chociaż zasadniczo taka jest jego rola. Ma pomóc w pozbyciu się z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny bądź innej przeszkody. Sprawdzoną i skuteczną domową metodą w zwalczaniu kaszlu jest oklepywanie (od dołu do góry, ręką ułożoną w „łódeczkę”), a także nawilżanie dróg oddechowych, choćby za pomocą nebulizacji (inhalacji na zimno) z soli fizjologicznej.
Kaszel u dzieci – co jeszcze może oznaczać?
Gdy podejrzewasz, że w drogach oddechowych utknęło ciało obce, spróbuj pomóc dziecku zgodnie z zasadami pierwszej pomocy. Jeśli stan dziecka szybko się pogarsza (sinieje, ma problem ze złapaniem oddechu), nie wahaj się wezwać pogotowia ratunkowego.
Kaszel u dzieci najczęściej jest objawem infekcji wirusowej. Podejrzewasz, że to właśnie ona? Dziecko jest osłabione, marudne, ma też katar? Zwalczanie kaszlu rozpocznij od zatrzymania malca w domu, zadbaj o odpoczynek i dietę lekkostrawną, ale bogatą w witaminy. Kaszel u dzieci zwykle mija w ciągu doby, a martwić trzeba się dopiero, gdy ich stan się nie poprawia (lub pogarsza) po 48 godzinach. Bardziej ostrożnym trzeba być w przypadku dzieci w 1. roku życia. Z niemowlakiem najlepiej od razu zwrócić się do lekarza, by uniknąć powikłań.
Gdy kaszel u dzieci wiąże się z problemami z oddychaniem, przyczyną może być alergia, która wymaga leczenia pod nadzorem alergologa (kieruje do niego pediatra). Duszności mogą być również oznaką zapalenia krtani, która u najmłodszych dzieci miewa ciężki przebieg, nawet wymagający leczenia szpitalnego.
Gdy dziecko często kaszle, ale też wymiotuje czy ulewa, przyczyną bywa choroba refluksowa. O problemie porozmawiaj z pediatrą, który może skierować dziecko do gastrologa.
Zwalczanie kaszlu u dzieci
Nawet jeżeli kaszel u dzieci nie oznacza poważnych problemów zdrowotnych, bywa niezwykle męczący i uciążliwy. W takim wypadku dobrze jest podawać dziecku syrop na kaszel. Zwalczanie kaszlu jest wtedy znacznie szybsze i mniej wyczerpujące dla maluszka. Apicold® 1+ syrop z korzenia prawoślazu lekarskiego z dodatkiem miodu nie tylko łagodzi podrażnione gardło, ale działa też przeciwwirusowo i przeciwzapalnie i redukuje ryzyko powikłań. Można go podawać już od 1. roku życia.