Dzieci od najmłodszych lat uczone są tego, że należy regularnie myć zęby, gdyż wszelkie zaniechania w tym aspekcie mogą doprowadzić do niebezpiecznej próchnicy. Wdrażanie odpowiednich nawyków w kontekście higieny ustnej od najmłodszych lat jest bardzo ważne, gdyż próchnica rozwija się przez długie lata. Zazwyczaj jest to możliwe głównie dzięki niedostatecznej higienie. Pasty do zębów przeciw próchnicy, które można zastosować, z pewnością są skuteczną metodą prewencji, jednak na niewiele się zdadzą, jeśli zęby będą myte zbyt rzadko, o czym należy bezwzględnie pamiętać. Początkowe stadia rozwoju próchnicy zazwyczaj przebiegają bezobjawowo. Psujące się zęby na początku nie dają oznak bólu, co sprawia, że bardzo łatwo zbagatelizować problem. Niestety, jeśli ktoś uda się do stomatologa dopiero wtedy, gdy zauważy pierwsze objawy bólu, może być już za późno, aby ratować zęba i niezbędne okaże się leczenie kanałowe lub usunięcie zęba. Dzięki pastom do zębów przeciwko próchnicy można ten proces odwlec w czasie, jednak warto szybko zdiagnozować problem i od razu udać się do dentysty.
Jak rozpoznać próchnicę?
Próchnica jest łatwa do rozpoznania, o ile występuje na zębach, które są łatwo widoczne w lustrze. Widoczna jest wtedy jako czarna plama, która z czasem staje się coraz większa i bardziej pochłania się w zębie. Niestety nie da się jej wyleczyć samą pastą do zębów przeciw próchnicy i gdy już dojdzie do zmian chorobowych, trzeba udać się do stomatologa. Im wcześniej się to zrobi, tym większa szansa na to, że uda się bezproblemowo usunąć próchnicę i zabezpieczyć zęba. Pasty do zębów przeciw próchnicy działają prewencyjnie, a to oznacza, że nie są to produkty lecznicze, o czym należy pamiętać, zastanawiając się nad możliwościami pozbycia się tego problemu. Poza zębami na dolnej szczęce są jeszcze te na górnej, na których trudno zauważyć zmiany chorobowe. Dlatego też tak istotne jest regularne chodzenie na przeglądy dentystyczne, aby stomatolog mógł zobaczyć dzięki specjalistycznym narzędziom, w jakim stanie są górne zęby. Wtedy można szybko wychwycić rozwijającą się próchnicę i pozbyć się jej w początkowym stadium.
Jak leczy się próchnicę?
Leczenie próchnicy polega na borowaniu, czyli starciu uszkodzonej wierzchniej warstwy zęba, a następnie na zabezpieczeniu go, aby borowana powierzchnia nie pozostawała odkryta. Taka procedura sprawia, że próchnica się zatrzymuje i nie powstaje już w tym samym miejscu, o ile cały proces jest wykonany poprawnie. Pasty przeciwko próchnicy są skuteczną metodą prewencji przed tym, aby po leczeniu próchnica nie powróciła.