Nie ma wątpliwości, że kąpiel noworodka może przysporzyć sporo stresu rodzicom, ale warto go poskromić, by ta czynność codziennej pielęgnacji malca mogła stać się prawdziwą przyjemnością dla całej rodziny. Aby tak było, należy się do tego odpowiednio przygotować. Jakie warunki powinny panować w łazience, jakie akcesoria przygotować? O tym piszemy poniżej.
Przygotuj łazienkę
Noworodka należy kąpać, kiedy temperatura pomieszczenia wynosi 24-25 stopni Celsjusza. Sama woda powinna mieć około 37 stopni Celsjusza. Aby kontrolować idealną wodę warto nabyć specjalny termometr, nadal powszechna jest też metoda sprawdzania temperatury łokciem.
Dobrze jest również zorganizować nieco miejsca w łazience tylko na akcesoria dla malucha. Pamiętajmy, że noworodek nie może być kąpany w zwykłej wannie. Ta jest za duża, zresztą taka kąpiel nie jest komfortowa dla samych rodziców. Lepiej zaopatrzyć się w małą wanienkę, którą wstawia się do wanny czy brodzika. Świetnym rozwiązaniem są też wanienki na specjalnym stojaku, dzięki któremu mycie dziecka nie odbywa się w niewygodnej pozycji schylonej. Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się również wiaderka do kąpania najmłodszych. To bezpieczna wersja, którą można stosować już od pierwszych dni życia malca.
Czym myć dziecko?
Pamiętajmy, że skóra dziecka jest bardzo delikatna, wrażliwa, podatna na podrażnienia i alergie. Właśnie dlatego kompletując wyprawkę, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór akcesoriów do kąpieli.
Specjaliści zalecają, by pierwsze kąpiele odbywały się bez zbędnych myjek czy płynów myjących, dobrze jest przyzwyczajać dziecko do wody i opłukiwać małe ciałko tylko nią, delikatnie masując skórę dłonią. Dopiero po kilku dniach można rozpocząć kąpiele z zastosowaniem specjalnych gadżetów. Świetnie sprawdzają się wielorazowe myjki bambusowe, w pełni naturalne, organiczne, antyalergicznie. Sprawdzają się znacznie lepiej niż tradycyjne gąbki, które są niestety siedliskiem bakterii.
Na rynku dostępne są specjalne środki myjące dedykowane najmłodszym. Trzeba wybierać te, które można stosować już od pierwszych dni życia dziecka. Najlepiej te naturalne, bez zbędnych barwników, aromatów i innych sztucznych substancji. Doskonale sprawdzają się płyny myjące w postaci puszystej pianki. Niektóre z nich mają działanie kompleksowe – nadają się do mycia skóry, ale też włosów i nie szczypią w oczy.
Pielęgnacja po kąpieli
W tym zakresie rodzice mają naprawdę spory wybór, a zdania dotyczące pielęgnacji skóry po kąpieli są podzielone. Jedni uznają, że ta wymaga dodatkowego nawilżenia, więc stosują oliwkę natłuszczającą, inni twierdzą, że nie należy stosować tego rodzaju blokad, a skóra ma wydzielać własną barierę ochronną. Bez względu na poglądy, ciało malucha trzeba wytrzeć i w tym celu najlepiej sprawdzają się chłonne ręczniki z bawełny organicznej albo ręczniki bambusowe.
Częstotliwość kąpieli najmłodszych także jest kwestią indywidualną, zaleca się realizować taką co drugi dzień.