Leczenie zaćmy

0
1054

Oczy są niezwykle ważnym, ale też bardzo delikatnym narządem. Podobnie jak inne części ciała narażone są na wiele chorób – niektóre z nich mogą występować samodzielnie, a inne stają się następstwem innych dolegliwości. Wiele schorzeń atakujących narząd wzroku stopniowo postępuje nie tylko obniżając komfort życia chorego, ale też prowadząc do poważnych powikłań, w tym do całkowitej utraty wzroku. Dlatego żadnych niepokojących objawów związanych z widzeniem nie powinno się lekceważyć. Czym charakteryzują się najczęściej występujące choroby oczu?

4 najczęściej występujące choroby oczu, o których musisz wiedzieć

Jedną z najczęstszych chorób oczu jest zaćma, nazywana też kataraktą. Dotyczy aż 60% osób po 60 roku życia, a ryzyko zachorowania na nią wzrasta wraz z wiekiem. Na zaćmę chorują niemal wszystkie osoby po ukończeniu 80 roku życia. Choroba ta polega na stopniowym zmętnianiu soczewki, co sprawia, że przedmioty są niewyraźne, obraz staje się nie ostry, a chorzy mają trudności z czytaniem i oglądaniem telewizji. Leczenie zaćmy Warszawa polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej. To dosyć prosty i krótki zabieg, którzy przynosi natychmiastowe efekty.

Kolejną, nieco poważniejszą chorobą oczu jest jaskra. Może pojawić się u osób w każdym wieku i początkowo nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest cichym złodziejem wzroku. Nieleczona prowadzi do stopniowego, nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Choroba spowodowana jest wzrostem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i najczęściej bywa dziedziczona. Niekiedy jej pierwszym objawem jest ból i zaczerwienienie gałki ocznej, bóle oczu lub zawroty głowy.

Zapalenie spojówek to kolejna przypadłość, która dotyka bardzo duży odsetek ludzi. Może mieć charakter alergiczny, zakaźny lub mechaniczny. Choroba ta polega na zapaleniu cienkiej błony śluzowej, która pokrywa część gałki ocznej. W jej trakcie oczy stają się zaczerwienione i silnie przekrwione. Chorym może towarzyszyć silne pieczenie, łzawienie, sklejanie powiek czy światłowstręt. Zapalenie spojówek najczęściej wymaga podawania kropli do oczu.

Zwyrodnienie plamki żółtej najczęściej pojawia się u osób po 50 roku życia i może prowadzić do utraty wzroku. Plamka żółta jest częścią siatkówki, która odpowiedzialna jest za widzenie szczegółów i rozróżnianie kolorów – jej uszkodzenie prowadzi więc do zaburzeń ostrości widzenia oraz rozróżniania barw. Na rozwój choroby narażone są osoby chore na cukrzyce, z niedoborami witamin A i E, palące papierosy oraz często wystawiające wzrok na działanie szkodliwych promieni słonecznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here