Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które często wywraca świat do góry nogami. Choć od tej chwili Twoim centrum wszechświata staje się maleńki człowiek, nie zapominaj o sobie i swoich potrzebach. W końcu – szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, prawda? Dowiedz się, jak pielęgnować ciało po porodzie.

Nie zapominajmy o sobie!

Dziewięć miesięcy ciąży, a potem poród sprawiają, że Twoje ciało może być zmęczone. Co więcej, późniejsza opieka nad noworodkiem i niemowlęciem, także jest absorbująca do tego stopnia, że niewiele czasu pozostaje już na inne czynności. Gdy wyzwaniem staje się zwykłe umycie włosów, wmasowanie kremu lub wzięcie prysznica, czas poszukać odciążenia od codziennych obowiązków. Zwróć się o pomoc do partnera, Waszych rodziców, przyjaciółki bądź odpłatnej, zaufanej niani. Ponieważ dokonałaś wielkiej rzeczy, wydając na świat dziecko, zasługujesz na wyjątkowe traktowanie i wcale nie jest to przejawem egoizmu. Pielęgnacja mamy jest równie ważna jak pielęgnacja maluszka. Dzięki niej odwdzięczasz się ciału za ogromną pracę, jaką wykonało, wspomagasz jego naturalną regenerację, a także relaksujesz się i wzmacniasz poczucie swojej kobiecości.

Problemy z kondycją skóry po urodzeniu dziecka

Ciąża i poród to prawdziwa rewolucja dla sylwetki oraz skóry. Rosnący brzuch  systematycznie rozciąga skórę, czemu zwykle towarzyszą rozstępy, a po wydaniu na świat dziecka nadmiernie naprężona tkanka traci na jędrności. Rezultatem tego mogą być uciążliwe fałdki na brzuchu. W tym czasie wiele kobiet zauważa również pojawienie się lub nasilenie cellulitu. Jakby tego było mało, na nieskazitelnej i promiennej dotąd twarzy mogą pokazywać się przebarwienia lub trądzikowe niedoskonałości.

Przyczyną większości z omawianych zmian jest działanie hormonów kobiecych, które między innymi sprzyjają nadmiernemu rozluźnianiu tkanki podskórnej oraz włókien kolagenowych i elastynowych. Po ciąży gospodarka hormonalna powoli wraca do normy, nietrudno więc o jej wahania. Mogą one zmieniać wygląd skóry, powodując jej przesuszenie, wiotczenie lub przetłuszczanie. Na szczęście, wraz z upływem czasu, wszystko powinno wrócić do przedciążowej normy. Ten proces warto zintensyfikować, stosując pielęgnację, która przywróci skórze znakomitą kondycję.

Kosmetyki i akcesoria dla młodych mam

Współczesne młode mamy mają do dyspozycji szeroką gamę kosmetyków, które rewitalizują ciało. Wśród nich szczególne miejsce zajmują kosmetyki antycellulitowe pozwalające zwalczyć pomarańczową skórkę. Upiększający rytuał rozpocznij pod prysznicem, masując ciało specjalną rękawicą, która pobudzi mikrokrążenie oraz dotleni tkanki. W trosce o sprężystą skórę, 1-3 razy w tygodniu stosuj także odpowiedni peeling, który wygładzi ciało i wspomoże przyswajanie aktywnych składników stosowanych w kolejnych krokach pielęgnacji.

Następnie wmasuj w ciało ujędrniające masło lub mleczko, które napina skórę, dostarczając jej optymalną dawkę nawilżenia. Pielęgnacyjną rutynę warto wzbogacić przeciwcellulitowym zabiegiem, który zredukuje niechciane nierówności na skórze. W tym celu należy zaopatrzyć się w antycellulitowy olejek, silikonowe bańki, specjalny masażer oraz tonizująco-wyszczuplający balsam, który uzupełni domowe spa. Bańki oraz masażer sukcesywnie rozbijają grudki tłuszczu, a masowane nimi ciało staje się bardziej jędrne.

Jak jeszcze możemy zadbać o ciało po porodzie?

Choć systematyczne stosowanie kosmetyku, takiego jak ujędrniający balsam do ciała zdziała wiele dla skóry, to w celu polepszenia jej kondycji należy działać wielokierunkowo. Podstawą (jak zawsze) jest odpowiednie nawodnienie organizmu, ważne szczególnie wtedy, gdy karmisz piersią. Pij co najmniej 6 do 8 szklanek wody dziennie, unikając przy tym napojów z kofeiną. Samo nawadnianie to jednak za mało. Choć jako młodą mamę bez reszty pochłania Cię opieka nad maluchem, kiedy tylko możesz, powinnaś korzystać z dobroczynnej mocy snu, nawet jeśli ma on postać jedynie krótkich drzemek. Pokrzepiający sen jest niczym upiększający eliksir dla skóry i jest ważniejszy niż gruntownie posprzątane mieszkanie.

W zależności od rodzaju porodu, gdy minie 6-12 tygodni od narodzin dziecka, możesz zacząć praktykować ćwiczenia. Dzięki nim szybciej dojdziesz do formy, wzmocnisz ciało i ewentualnie zrzucisz nadprogramowe kilogramy, jednocześnie dbając o lekkostrawną dietę bogatą w witaminy i minerały. Intensywność treningów należy rozsądnie stopniować, zaczynając od lżejszych aktywności. Wszelkiego rodzaju działania należy skonsultować z ginekologiem oraz fizjoterapeutą (najlepiej uroginekologicznym), którzy podpowiedzą, jak bezpiecznie ćwiczyć oraz ocenią stopień regeneracji tkanek po porodzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here