Króliki to jedne z najchętniej wybieranych zwierząt futerkowych hodowlanych. Żyją dość długi (8-15 lat) i potrafią bardzo zżyć się ze swoim opiekunem. Jeśli rozważasz zaadoptowanie królika, warto pomyśleć również o klatce, w której będzie mieszkał. Poniżej przyglądamy się z bliska klatkom dla królików – doradzamy jakie produkty znajdziesz w sklepach zoologicznych, na co zwrócić uwagę oraz jak dobrać klatkę, która zadowoli królika jak i jego opiekuna.
Klatka dla królika domowego – czyli jak zadowolić pupila
W klatce królik spędza znaczną część życia. Mimo że króliki są zwierzętami ruchliwymi i energicznymi, w klatce czują się wyjątkowo dobrze. Oczywiście, nie należy królika przetrzymywać w niej przez cały czas. Warto wypuszczać swojego pupila, by mógł pobiegać po mieszkaniu i pobawić się z domownikami. Króliki są w dużym stopniu zwierzętami stadnymi.
By królik był zadowolony z ilości wolnej przestrzeni w klatce, warto sięgać po produkty z długą kuwetą. Najlepsze są oczywiście klatki dedykowane bezpośrednio dla królików – o kształcie prostokąta i długości dochodzącej do nawet 120 cm. Dla królików miniaturek wystarczą klatki długie na zaledwie 80 cm. Warto upewnić się, czy zwierzę będzie mogło swobodnie poruszać się po kuwecie oraz czy jej rozmiar wystarczy na zorganizowanie legowiska, kącika na odchody, miski z karmą.
Klatki metalowe, plastikowe czy drewniane?
Krawędzie klatki powinny być wysokie na 8-10 cm. Odradzamy wybór klatek metalowych, które o wiele lepiej zastąpią klatki plastikowe. Ten syntetyczny materiał jest bezpieczny dla zwierząt hodowlanych oraz dobrze znosi kontakt z odchodami i wilgocią. Jest też łatwy i szybki w czyszczeniu i nie odkształca się zbyt szybko.
Niektórzy decydują się także na wybór klatki drewnianej. Produkty takie posiadają często dodatkowe piętro (lub piętra), po których króliki mogą się poruszać. Klatki drewniane można postawić w przewiewnych miejscach – na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Najlepszym wyborem będą klatki wykonane z sosny lub jodły. Warto też zwrócić uwagę, czy zadaszenie króliczego domku zostało pokryte wodoodpornym materiałem.
Akcesoria i dodatki do klatki dla królika
Klatkę należy wyposażyć w dodatkowe elementy i akcesoria, niezbędne w życiu codziennym królika. Co należy w niej umieścić? Przede wszystkim duże poidełko oraz miskę na karmę. Pojemnik na sianko również powinien znaleźć się w klatce. Urozmaiceniem mogą być przyrządy do zabaw i obiekty – tunele, jaskinie, schronienia, domki. Warto pamiętać, że w króliczej klatce powinny znaleźć się wydzielone strefy, poświęcone załatwianiu odmiennych potrzeb.
Ile kosztuje dobrej jakości klatka dla królika?
Ceny dostępnych produktów są zróżnicowane. Klatki przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń – czyli produkty składające się z plastikowej kuwety oraz metalowego kaptura – mogą kosztować od 150 złotych wzwyż (w przypadku królików miniaturek) lub 200 złotych (w przypadku królików innych ras).
Wybierając klatkę, warto zwrócić uwagę na rozstaw prętów w kapturze metalowym. Powinien być dość szeroki, co umożliwia prawidłową wentylację klatki oraz kontakt zwierzęcia z otoczeniem. Dobrym wyborem są też produkty posiadające zamontowany karmnik oraz szerokie drzwiczki wejściowe umieszczone z boku. Do produktów takich należy Comfy Banny Smart – klatka dla królika z oferty AquaelZoo, dostępna w kilku wersjach o odmiennej konstrukcji i rozmiarach.