Jednym z obowiązkowych badań w Polsce jest bilans zdrowia dwulatka. To ważne badanie przesiewowe, które pozwala sprawdzić, czy dziecko, które skończyło drugi rok życia, prawidłowo się rozwija. Jak wygląda? Po co jest wykonywane?
Kiedy jest przeprowadzane?
Bilans zdrowia dwulatka jest obowiązkowym badaniem przeprowadzanym po ukończeniu co najmniej 24 miesiąca życia. Nie może odbyć się później niż po skończeniu 27 miesiąca. Na termin rodzice umawiają się zwykle podczas szczepienia, które przypada na 16 – 18 miesiąc życia. Na badanie bilansowe rodzice nie muszą się przygotowywać. Jedyne, co są zobowiązani zrobić to przynieść ze sobą książeczkę zdrowia maluszka oraz ewentualnie karty informacyjne leczenia szpitalnego wraz z wynikami badań, o ile oczywiście takie zdarzenie w ogóle miało miejsce.
Po co wykonywać to badanie?
Wielu rodziców zastanawia się, jaki jest cel wykonywania bilansu zdrowia dwulatka? Czy w ogóle jest zasadność umawiania się na nie? Jak się okazuje – oczywiście, że tak! To wbrew pozorom bardzo ważne badanie, które jasno określa, czy malec rozwija się w prawidłowy sposób. Pozwala bowiem przeprowadzić miarodajną ocenę jego rozwoju fizycznego i psychoruchowego i wykrycie ewentualnych wad wrodzonych, które do tej pory mogły zostać przez rodziców niezauważone. Po to jest właśnie wykonywane to badanie bilansowe, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości i w razie potrzeby – skierować dziecko do odpowiedniej poradni specjalistycznej, aby jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie. Poza tym, bilans zdrowia dwulatka jest okazją do swobodnej rozmowy z pediatrą i uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczącego rozwoju czy odżywiania malucha.
Jak wygląda badanie?
Bilans zdrowia dwulatka wykonywany jest w obecności rodziców (lub opiekunów) i lekarza pediatry. Co ważne – do przychodzi zawsze przyprowadzamy zdrowe dziecko. Jeśli malec na kilka dni przed planowaną wizytą rozchorowałby się, wówczas termin konsultacji powinien być przeniesiony na inny dzień. W trakcie badania lekarz będzie wypytywał dorosłych na temat stanu zdrowia, diety oraz rozwoju dziecka. Istotnymi zagadnieniami będzie częstotliwość chorób, odbycie planowanych szczepień, umiejętność wypowiadania krótkich zwrotów i wypowiedzi oraz rozumowania kierowanych do niego poleceń. Po serii pytań malec będzie zważony i zmierzony, a uzyskane wyniki zostaną przeniesione na siatkę centylową, która w precyzyjny sposób określi, czy dziecko w prawidłowy sposób przybiera na wadze i wzrasta. Podczas bilansu zdrowia dwulatka pediatra sprawdzi, czy nie ma wad postawy, zgryzu, sprawdzi słuch, wzrok, narządy wewnętrzne oraz obejrzy skórę.