Każda kobieta rodzi się z kilkoma milionami jeszcze niedojrzałych komórek jajowych, które znajdują się w jej jeszcze niedojrzałych jajnikach. Tuż po okresie pokwitania, czyli każdego miesiąca rośnie i dojrzewa kilkanaście komórek jajowych. Uwalniana jest jednak najczęściej tylko jedna z nich. Następuje to w okresie nazywanym okresem okołoowulacyjnym. Prawidłowy cykl płciowy dojrzałej i zdrowej kobiety trwa średnio 28 dni.

Za cykl odpowiedzialne są hormony

Za cykl miesiączkowy kobiety odpowiadają następujące hormony:
– estradiol i progesteron, które w odpowiedniej ilości (przy braku zaburzeń cyklu z dowolnych przyczyn) produkowane są przez kobiece jajniki,
– hormony FSH (hormon folikulotropowy) i LH (hormon luteinizujący), czyli hormony za wydzielanie których przede wszystkim odpowiedzialna jest przysadka mózgowa. Bardzo często także można spotkać się z tym, iż FSH oraz LH nazywa się po prostu gonadotropiną. Obecność na odpowiednim poziomie wymienionych wyżej hormonów w kobiecym organizmie, ma decydujący wpływ na zmiany, jakie zachodzą w narządach rodnych kobiety (macicy, jajowodach, jajnikach i pochwie). Chodzi tu przede wszystkim o to, by komórka jajowa została odpowiednio przygotowana do ewentualnej ciąży.

Ile żyje komórka jajowa?

Fakty o komórce jajowej są takie, że po uwolnieniu komórka jajkowa żyje około 12-24 godzin. Jak się okazuje im kobieta jest bliżej przekwitania, tym odpowiednio zmniejsza się długość życia komórki jajowej. To, ile żyje komórka jajowa, często zależy również od stanu zdrowia i kondycji organizmu kobiety (wiele osób niestety zapomina o tym, że zdrowy tryb życia znacznie wzmacnia płodność).

Zaskakujące fakty o komórce jajowej

Chociaż wiele dojrzałych kobiet myśli, że o swojej płodności i kobiecych narządach płciowych wie już wszystko, to jednak pewne kwestie mogą je zaskoczyć a nawet zadziwić.

1. Komórka jajkowa jest znacznie większa od plemnika (dwudziestokrotnie). Jeśli jednak dane byłoby nam obserwować ją w rzeczywistości, nie byłaby większa niż ziarenko piasku, jednak na tyle duża, żeby można było obserwować ją nawet bez wykorzystania mikroskopu.

2. Kobiece komórki jajowe to prawdziwe wabiki na plemniki. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki obecności w nich progesteronu, czyli żeńskiego hormonu płciowego. To właśnie progesteron ”steruje” męskimi plemnikami, kierując je wprost do żeńskiej gamety.

3. Komórka jajowa żyje w drogach rodnych nie dłużej niż 24 godziny w przeciwieństwie do plemnika, który jest w stanie przeżyć tam nawet 5 dni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here