Co na gorączkę u niemowlaka?
Takie pytanie coraz częściej zadają sobie młode mamy. Czy znany jest chociaż jeden preparat, który na tle innych odznacza się nietuzinkową jakością? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie brakuje ale zanim przejdziemy dalej, rozwińmy temat trochę bardziej.
Dobór leku na gorączkę u niemowlaka nie jest prostym zadaniem, którego podjąć się może każda osoba.
Zdecydowanie, aby podjąć odpowiednią decyzję w tej sprawie należy skonsultować się ze specjalistą, który odpowie nam na to jakże istotne pytanie: „co na gorączkę u niemowlaka”. Wiele osób praktycznie w ogóle nie zastanawia się w dogłębny sposób nad wspomnianą problematyką, lecz stosuje staropolskie niemal znachorskie metody leczenia gorączki u maleństwa. Czy należy pochwalać tego typu zachowania?
Według mnie trzeba być niesamowicie ostrożnym aby nie przesadzić z naszą pewnością siebie i przekonaniu o nieomylności, a w sprawie doboru leku skontaktować się z kompetentnym specjalistą w tym temacie – lekarzem, pielęgniarką położną itd.
Wiele osób twierdzi, że optymalnym rozwiązaniem problemu gorączki u niemowlaka jest podanie mu specyfików wziętych z apteki, jak predystynowane specjalnie na taką okazję leki dla niemowlaków.
Tego typu medykamenty mają specjalnie obniżoną zawartość środków przeciwgorączkowych, aby swoją porcją odpowiednio dopasować się do masy ciała niemowlaka i zoptymalizować dawki do jego potrzeb. Istnieje bardzo duża liczba firm, która zajmuje się wytwarzaniem, sprzedażą i dystrybucją tego typu środków, lecz przed wyborem tego, który zostanie zaaplikowany Twojemu dziecku, skonsultuj się z lekarzem, który dokładnie powie Ci, jaki lek należy podać dziecku.
Dobierając środki leczenia, nigdy nie należy iść samemu na ślepo, lecz zawsze trzeba szukać przewodnika, który doprowadzi Cię w odpowiednie miejsce. Nawet jeżeli z zawodu jesteśmy wybitnymi specjalistami w takich sprawach (będąc po studiach dot. farmacji, medycyny czy też podobnych), nasza ocena sytuacji, przez to, że cała sprawa dotyczy naszego dziecka, może nie być obiektywna i bez premedytacji możemy popełnić błąd, który spowoduje, że dziecku zostanie podany zły lek, czego na pewno nikt by nie chciał.
W takiej sytuacji cały czas brakuje nam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co na gorączkę u niemowlaka należy podać aby ulżyć biednemu dziecku? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie musimy mieć na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo naszego dziecka. Skoro niemowlak ma gorączkę, jego organizm się broni i jest w trakcie zwalczania jakiegoś wirusa. W takiej sytuacji wiemy, że jest zatem jakieś schorzenie, które trzeba wyleczyć.
Pamiętajmy, że gorączka jest jedynie objawem choroby, a nie chorobą samą w sobie. Mając to na względzie, należy dojść do tego, czym tak naprawdę jest spowodowany pogorszony stan zdrowia naszego dziecka i czym prędzej dojść do sedna problemu. Za zwyczaj o wiele lepiej jest walczyć z samym wirusem, który wywołał u dziecka reakcje obronna (gorączkę), aniżeli walczyć z podwyższoną temperaturą jego ciała.
W każdym działaniu, bez względu na to czego dotyczy, powinniśmy kierować się rozumem jak i również zasadą złotego środka. Jeżeli podejmujemy decyzję o zafundowaniu naszej pociesze środka przeciwgorączkowego, chcemy zapewnić mu zapewnić specyfik o nie za silnym i nie za słabym działaniu. Wszystko musi zostać wyśrodkowane.
Polecałbym żeby na samym początku, podchodzić do tematu ze szczególną ostrożnością i podawać dziecku środek przeciwgorączkowy o najmniejszej dawce substancji aktywnej. Ewentualnie, dopiero po tym jak okaże się, że podany środek nie działa wystarczająco silnie, a dziecku cały czas dolega gorączka, należy dobierać sukcesywnie środki o mocniejszym działaniu przeciwgorączkowym.
Zadając sobie pytanie: „co na gorączkę u niemowlaka?” i wpisując wspomnianą frazę w okno wyszukiwarki, znajdziemy bardzo dużą ofertę z ramienia różnych firm farmaceutycznych, które są gotowe zaoferować nam przeróżne produkty, mogące pomóc w walce naszego dziecka z uciążliwą gorączką. Oferty przedstawione w internecie można wydrukować i zabrać do lekarza pediatry i w trakcie wizyty zapytać go o opinię na ich temat.
Pamiętajmy, że najbardziej wartościowym głosem w tej sprawie będzie głos lekarza specjalisty, który zajmuje się dzieckiem od urodzenia i chce dla niego jak najlepiej. Oprócz tego, zna dokładnie jego przeszłość medyczną, ma wypisana pełną kartę chorób, a więc posiada wiedzę o tym, na jakie substancje dziecko może być uczulone, a więc w rezultacie – wie czego dziecku podawać nie wolno.
Czasami sami rodzice potrafią zapomnieć, na co ich dziecko ma alergię, dlatego też pamiętać o tym, jak dobrze mieć stały kontakt z lekarzem specjalistą – pediatrą.