Kolka u niemowlaka to jeden z najczęstszych problemów z jakim muszą borykać się niejedni świeżo upieczeni rodzice. Kolka u niemowlaka wiąże się niestety z wielogodzinnym płaczem dziecka, którego bardzo ciężko uspokoić. Jest to z pewnością trudna sytuacja dla rodziców, bo jak wiadomo każdy chce jak najlepiej dla swojej pociechy i na pewno nie jest niczym przyjemnym świadomość, że nasze dziecko krzyczy z bólu, a my częstokroć jesteśmy w takich sytuacjach bezsilni.
Dlatego, aby pokonać tę bezsilność i nie mieć związanych rąk w sytuacji gdy nasze maleństwo dopadła kolka, warto zaznajomić się z tym tematem, by wiedzieć między innymi, jakie są pierwsze objawy kolki. Dzięki zdobytej wiedzy będziemy w stanie szybko zacząć działać.
Kolka u niemowlaka – jak pomóc ?
Przede wszystkim należy wyjaśnić, co to w ogóle jest ta kolka, skąd się bierze i dlaczego jest ona tak powszechna u naszych pociech.
Kolka u niemowląt zaczyna się już w pierwszych tygodniach życia. I jak wskazuje wiele badań, dotyka ona około 20% – 25% niemowląt. Jednak co warto podkreślić – kolka u niemowląt prawie zawsze przechodzi w pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia.
Kolka według definicji jest to stan nasilonego niepokoju i niedającego się ukoić płaczu,który zazwyczaj można zaobserwować popołudniu lub wieczorem, i który może trwać kilka minut lub nawet kilka godzin. Jak dotąd, specjaliści nie odkryli jeszcze przyczyny i nie mają jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego ta dolegliwość występuje.
Wiadomo jedynie, co może sprzyjać atakom kolki. Najbardziej prawdopodobnym powodem jest niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka, który nie potrafi jeszcze poradzić sobie nawet z dobrze przyswajalnym i łatwo trawionym pokarmem, jakim jest z całą pewnością mleko matki.
Pamiętać należy jednak, że kolki ma prawie co drugie niemowlę i takie dolegliwości trawienne dziecka są naturalne, ponieważ jego organizm dopiero przystosowuje się do funkcjonowania w zupełnie nowych warunkach.
Kolka to bardzo bolesne skurcze jelit, stąd też jej potoczna nazwa – „koszmar 100 dni”. Atak kolki u niemowląt objawia się w charakterystyczny sposób.
Do charakterystycznych objawów kolki zaliczamy między innymi:
– nagłe wybuchy płaczu dziecka, które trwają po kilka godzin (minimum trzy godziny, przez trzy dni w tygodniu),
– płacz najczęściej występuje w godzinach popołudniowych i wieczornych,
– niemowlę ma napięty brzuszek, podkurcza nóżki, zaciska piąstki, pręży się,
– występują grymaszenie lub drażliwość u dziecka.
Ból pojawia się zazwyczaj po karmieniu, ale czasami już w trakcie ssania piersi przez dziecko. To wtedy niemowlę przestaje jeść, wypuszcza brodawkę, odwraca główkę. Ulgę może mu przynieść dopiero odejście gazów. Ponieważ jak już zostało wspomniane, jego układ trawienny jest niedojrzały, gazy bywają wypychane na zewnątrz ze sporym impetem.
No dobrze, ale w takim razie jak już pojawi się kolka u niemowlaka – jak pomóc? Co robić, gdy niemowlę męczy kolka?
Oczywiście przede wszystkim warto wypróbować sprawdzone sposoby, na przykład takie jak: masaż – delikatne masowanie brzuszka dziecka uspokaja je, poprawia samopoczucie i pozwala wyeliminować objawy kolki – dlatego tez warto go stosować gdy nasze dziecko będzie borykało się z uciążliwą kolką. Są dwa typy masażu – można niemowlę masować po brzuszku lub też można położyć malca na brzuszku i masować mu plecki. Oba sposoby są jak najbardziej skuteczne i sprawiają ulgę dziecku.
Kolejnym dobrym sposobem jest tulenie dziecka, kołysanie go na rękach – takie czynności zaspokajają fizyczną potrzebę odczuwania bliskości,
Również pomocne może być, śpiewanie kołysanek cichym głosem – cichy i uspokajający głos mamy z pewnością będzie działać kojąco i pomoże się maluszkowi wyciszyć,
Zalecane jest także otulanie – jak wiemy, małe dzieci bardzo lubią być ciasno otulane, daje im to niejako poczucie bezpieczeństwa, dlatego, że przypomina im to warunki, jakich doświadczały będąc jeszcze w brzuchu mamy
Do kolejnego sposobu należy kąpiel z ciepłą wodą – pomoże ona rozluźnić mięśnie i tym samym zrelaksować nasze dziecko.
Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na sposób karmienia dziecka. Należy karmić dziecko prawidłowo, to znaczy należy zadbać o to, by maluch nie łykał za dużo powietrza podczas karmienia. Nie wolno też zapominać o odbiciu po karmieniu, które jest również bardzo ważne i spełnia swoja rolę.
Oczywiście kolejna ważną sprawą jest zwracanie uwagi na jadłospis – należy unikać pokarmów wzdymających, wyeliminować trzeba z diety mocną kawę, herbatę, cytrusy. A więc wszystko to, co może wpływać na pogorszenie samopoczucia niemowlęcia i pojawienie się jego problemów z brzuszkiem.
Na koniec jedna ważna uwaga – niemowlęciu udzielają się nasze emocje – jeśli będziemy przygotowani i spokojni, to z pewnością ten spokój wpłynie też na dziecko.