Kolka u niemowlaka to specyficzna przypadłość, która zazwyczaj pojawia się około trzeciego tygodnia życia noworodka. Pojawia się ona najczęściej również w okresie niemowlęcym, zazwyczaj do momentu aż dziecko skończy trzeci miesiąc. Kolka niemowlęca dotyka nie tylko dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, ale również tych, które karmione są w naturalny sposób.

Na szczęście kolka niemowlęca nie jest chorobą, jednak jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem dla noworodka. Nie jest lubiana ani przez rodziców, ani przez dziecko, które nie jest w stanie się uspokoić, płacze i widocznie odczuwa dyskomfort, a rodzice, mimo dobrych chęci, nie wiedzą, jak pomóc dziecku. Dlatego właśnie warto zaznajomić się z tym, jak ulżyć dziecku, gdy zacznie się kolka u niemowlaka – co robić, by maluch mógł poczuć się lepiej?

Nie do końca wiadomo, dlaczego kolka w ogóle występuje. Przyczyny kolki niemowlęcej nie mają oficjalnego wytłumaczenia, które potwierdzone zostało przez lekarzy specjalistów. Najbardziej powszechna teoria twierdzi, że kolka niemowlęca wynika z faktu, że układ pokarmowy malucha nie jest jeszcze dostosowany do przyjmowkolka u niemowlaka - co robićania pokarmu, niezależnie, czy ten pokarm jest naturalnym matczynym mlekiem, czy modyfikowaną mieszanką.

Często występowanie kolek łączy się z brakiem tolerancji organizmu dla spożywania pokarmów zawierających laktozę – dlatego właśnie, podczas wizyty u lekarza pediatry, warto wspomnieć o fakcie występowania kolek niemowlęcych u naszego malucha. Jako inną przyczynę występowania kolek wskazuje się to, że rodzic ma nieodpowiednią technikę karmienia noworodka. Według tej teorii do organizmu dziecka wraz z wypitym mlekiem dostaje się zbyt dużo powietrza i to to jest powodem występowania kolek niemowlęcych.

Za czynnik wzmagający kolki niemowlęce uważa się też stres, nadmiar zewnętrznych bodźców, zdenerwowanie matki, które dziecko jest w stanie wyczuć. Możliwa jest też nieodpowiednia dieta matki, jeśli dziecko przyjmuje pokarm naturalny.
Warto zaznajomić się z typowymi objawami, które mogą być sygnałami, że niemowlak ma kolkę. Jednym z takich sygnałów może być to, że dziecko pozornie bez powodu i przyczyny zaczyna płakać.

Można wtedy zaobserwować, że to inny rodzaj płaczu niż w momencie, gdy dziecko domaga się posiłku lub ma brudną pieluszkę. Należy też przyjrzeć się brzuszkowi maluszka – jeśli jest napięty i wzdęty, to może to być sygnał, że dziecko ma bolesną kolkę niemowlęcą. Innym objawem, który może potwierdzić nasze przypuszczenia, jest to, że maluch podczas kolki niemowlęcej może podkurczać nogi do brzuszka oraz sygnalizować dyskomfort, prężąc się. Warto też zwrócić uwagę na buzię dziecka – jeśli zauważymy na niej niezadowolenie i skóra na twarzy jest zaczerwieniona, to może to potwierdzić nasze przypuszczenia, że niemowlak ma kolkę.

Jak można radzić sobie z kolką niemowlęcą?

Niestety nie ma na nią konkretnego lekarstwa ani magicznego sposobu, który mógłby sprawić, że kolka u malucha szybko minie i dziecko odczuje ulgę. Najważniejszą radą, jaką może otrzymać młody rodzic, jest to, by nie dać się ponieść emocjom i nie wpaść w panikę. Dzieci z łatwością wyczuwają emocje odczuwane przez rodziców i stres szybko przeniesie się na malucha, sprawiając, że kolka niemowlęca może być bardziej dla niego dotkliwa.

Bardzo dobrze jest utulić płaczące dziecko blisko ciała, by mogło ono poczuć się komfortowo i bezpiecznie – bliskość ciała matki pomoże mu w takiej nieprzyjemnej sytuacji. Zalecane jest również rozmasowywanie obolałego brzuszka niemowlaka, pamiętając o tym, by wykonywać ruchy zgodnie z biegiem wskazówek zegara na tarczy. Można również rozgrzać brzuszek maluszka pieluszką, która została uprzednio rozgrzana. Warto też przygotować dla dziecka ciepłą kąpiel, by przynieść malcowi ulgę.

niemowlak

Nie ma niestety sposobu, który miałby stuprocentową skuteczność w zapobieganiu kolce niemowlęcej. Są jednak pewne sposoby, które sprawiają, że szansa na to, że kolka wystąpi akurat u twojego dziecka, jest trochę zmniejszona. Pierwsza rada dotyczy diety matki – jeśli dziecko karmione jest piersią, warto zadbać o to, by spożywać odpowiednie jedzenie. Dieta karmiącej matki powinna składać się z lekkostrawnych potraw. Mama powinna unikać wzdymających potraw o dużej zawartości nabiału.

Nie powinno się też karmić dziecka w biegu, karmienie powinno być odprężającym procesem. Dziecko musi mieć szansę najeść się na spokojnie w swoim tempie. Jeśli dziecko karmione jest poprzez butelkę, warto zaopatrzyć się w specjalne smoczki, które zapobiegają kolce, nie pozwalając powietrzu na przedostawanie się do brzuszka malucha.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here