Wspólne spędzanie czasu z rodzicami to to czego nasze dzieci pragną najbardziej. W czasach, gdy każdy z nas wciąż się spieszy, jest wiecznie spóźniony, a jego kalendarz pęka w szwach to czas jest największym i najcenniejszym dobrem jaki możemy przekazać naszym potomnym. Niektórzy mogliby stwierdzić, że ich dzieci cieszą się bardzo z nowych zabawek. To prawda, nowe zawsze będzie ciekawe i fascynujące, ale czy my z naszego dzieciństwa pamiętamy nowe zabawki czy raczej sytuacje i emocje jakie towarzyszyły innym wydarzeniom?

Jak spędzać czas z dziećmi, aby był on wartościowo wykorzystany?

Poza grami planszowymi, układaniem puzzli czy pracami manualnymi świetnym pomysłem jest wspólne gotowanie. Poświęcamy dziecku naszą uwagę, a jednocześnie ono się rozwija. Książki kucharskie dla dzieci właśnie po to zostały stworzone, aby dzieci mogły byś z rodzicami nawet przy takich trywialnych czynnościach jak gotowanie. Pyszny deser dostajemy w gratisie. Większość osób, zapytanych o swoje najmilsze wspomnienie z dzieciństwa, przywołuje właśnie sytuacje wspólnych aktywności. Czasem mowa o wycieczkach rowerowych, czasem o wspólnym czytaniu książek przed zaśnięciem, a czasem właśnie o tym jak to mama czy babcia uczyły wyrabiania ciasta na pierogi.

Na rynku prym wiodą książki kucharskie dla dzieci, skierowane już do najmłodszych czytelników. Napisane prostym językiem, kolorowe i z łatwymi przepisami na ciekawe potrawy. Zakupmy jedną z takich książek naszemu dziecku na urodziny zamiast nowego zestawu lego i zacznijmy wspólną przygodę w kuchni. Książki kucharskie dla dzieci napisane są zwykle humorystycznym językiem, są pięknie zilustrowane.
Ciekawa forma i możliwość twórczego zaangażowania się dziecka w pracę gwarantuje świetną zabawę. Ciekawym pomysłem jest mianowanie swojego dziecka na szefa kuchni, a siebie samego na szeregowego pomocnika. Dziecko będzie w stanie sprawdzić się w roli organizatora pracy, co nauczy je odpowiedzialności za siebie i za innych. Ponadto takie odwrócenie ról, pozwala rodzicom na spojrzenie na siebie z dystansu, ponieważ dzieci postawione w sytuacji dowodzącej często wzorują się na zachowaniach dorosłych.

Książki kucharskie dla dzieci są zgoła inaczej skonstruowane niż te dla dorosłych. Stopień trudności zawartych w nich przepisów jest dostosowanych do możliwości naszego kilkulatka, a przystępność opisów pozwala w niektórych wypadkach na to, aby nasze dziecko samo stworzyło nam fantastyczny obiad. Na pewno taka próba pozwoli mu nabrać pewności siebie i zachęci do aktywnego działania w kuchni. Kto wie, może się okazać to wstępem do wspaniałej pasji, która dla owoce w przyszłości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here