Ciąża i okres połogu to bardzo wymagający czas dla kobiety. W organizmie zachodzi wówczas wiele zmian wywołanych wpływem stężenia hormonów. Jedna ze zmian dotyczy włosów, ozdoby ważnej dla większości kobiet. W okresie ciąży wysoki poziom estrogenu hamuje wypadanie włosów, dlatego okresowo stają się bujniejsze. Natomiast około 3 miesięcy po porodzie następuje spadek poziomu estrogenów i spora część włosów zaczyna wypadać. Sytuacja normuje się w okresie od 6 do 9 miesięcy po porodzie. Jednak jeśli kobieta karmi piersią, wówczas wypadanie włosów nie ustaje z powodu wysokiego poziomu prolaktyny. Poziom tego hormonu pozostaje za wysoki również wówczas, gdy młoda mama cierpi na depresję poporodową, ponieważ stres jest czynnikiem pobudzającym wydzielanie prolaktyny.
Jednak każdej zmianie można jakoś zaradzić. W przypadku przerzedzenia się czupryny, należy wprowadzić działanie naprawcze, takie jak:
– używanie leczniczego szamponu, nakierowanego na walkę z wypadaniem włosów;
– stosowanie zdrowej diety bogatej w minerały, takie jak cynk, żelazo, niacyna i miedź obecne w mięsie, rybach, jajkach, owocach morza oraz w witaminy z grupy B, czyli kasze, razowe pieczywo, niełuskany ryż i drożdże;
– wcieranie we włosy ampułek wzmacniających, zawierających odżywcze składniki hamujące wypadanie włosów;
– zastosowanie maseczek dostępnych w drogeriach lub domowych zawierających jajko i olejek rycynowy. Takie kuracje warto robić dwa razy w tygodniu;
– spożywanie suplementów diety, które odżywiają organizm od środka i dostarczają niezbędnych dla włosów substancji.
Do takich preparatów zaliczamy wiele suplementów m.in. Priorin, Silica, Kerabione, Skrzypovita czy Doppelherz aktiv na włosy. Mają one na celu pobudzenie porostu włosów i zahamowanie ich wypadania. W wielu z nich można spotkać następujące składniki:
– L-cysteina – aminokwas, który buduje keratynę, białko niezbędne dla włosów, skóry i paznokci;
– kwas pantotenowy (witamina B5) – wspomaga proces pigmentacji włosów, jego niedobór powoduje zarówno wypadanie jak i siwienie pasm;
– ekstrakt z prosa – zboża bogatego w białko zawierające aminokwasy, polifenole, minerały, takie jak miedź, fosfor, żelazo oraz witaminy z grupy B.
Wszystkie te składniki są niezbędne dla zdrowia włosów, a ich niedobory powodują przerzedzenie fryzury. Aby uzyskać efekt leczniczy, suplementy zazwyczaj należy stosować przez okres minimum 3 miesięcy. Pierwsze efekty najczęściej widać już po miesiącu zażywania kapsułek.
Warto przeciwdziałać wypadaniu włosów preparatem doustnym, ponieważ zawarte w składniki mają nie tylko pozytywny wpływ na włosy, ale również na cały organizm. Przykładowo L-cysteina ma silne działanie antyoksydacyjne, poprawia zatem odporność oraz samopoczucie.
Suplementy diety na włosy są bezpieczne, jednak w przypadku karmienia piersią warto ich stosowanie skonsultować z lekarzem. Należy również uważać, gdy zażywamy inne suplementy, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której przedawkujemy witaminy. W takiej sytuacji należy poradzić się farmaceuty, aby mieć pewność, że nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu.